

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 75 V |
| Tolerance | 0.1 % |
| Height - Seated (Max) | 0.55 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 155 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Resistance | 36 kΩ |
| Power Rating | 100 mW |
| Composition(Kit Type) | Metal Film |
| Temperature Coefficient | 25 ppm/°C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 75 V |
| RoHS | Compliant |
| Output Current | 1.4 A |
| Number of Terminations | 2 |
Stock: 2039
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11285
Ext.Price$0.11285
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11285 | $0.11285 |
| 10 | $0.08327 | $0.83270 |
| 50 | $0.07705 | $3.85250 |
| 100 | $0.07130 | $7.13000 |
| 500 | $0.05822 | $29.11000 |
| 1000 | $0.05386 | $53.86000 |
| 3000 | $0.05386 | $161.58000 |
| 5000 | $0.05386 | $269.30000 |
| 10000 | $0.05010 | $501.00000 |
